Rodzina Koryto

Rodzina Koryto

Mój prapradziadek Beniamin Koryto (urodzony w 1802 r. w Sochaczewie) i moja praprababka Tyla (z domu Sierota, urodzona w 1804 r. w Służewie) jako pierwsi z rodu Koryto osiedlili się w Płocku. Mieli sześcioro dzieci: Joela, Surę Łaję, Ryfkę, Hersza, Ruchel i Izraela.

Izrael, mój pradziadek (urodzony w 1847 r.) ożenił się z Gitlą Taubą (z domu Szmiga, urodzoną w 1854 r.) Mieli jedenaścioro dzieci: Jakuba Józka, Moszka, Fajbusza, Duwet, Beniamina, Joela, Mortkę Lejba, Etkę, Ruchęa, Libę Racę i Abrama Chaima. Izrael był tokarzem, kierownikiem warsztatu i artystą. Rzeźbił wszelkiego rodzaju przedmioty z drewna. Większość dzieci Izraela i Perli opuściła Polskę między dwiema wielkimi wojnami i wyemigrowała do USA, Argentyny i Anglii. Izrael zmarł prawdopodobnie pod koniec lat dwudziestych, a jego żona Gitla Tauba wyemigrowała do USA i mieszkała w pobliżu syna Moszka (później – Morrisa). W Płocku pozostał tylko Mortka Lejb, Ruchla i ich rodziny.

Mój dziadek Mortka Lejb (ur. 1879) ożenił się z Perlą (z domu Dzwonek, urodzoną w 1880 r. w Dobrzyniu nad Wisłą). Przenieśli się do Raciąża (małego miasteczka niedaleko Płocka) i urodziło się tam ich siedmioro dzieci: Ryfka i jej brat bliźniak Hersz Jankief, Ruchla (Rosa Fajga), Chaja Sura, Icek, Beniamin i Izrael. W latach dwudziestych wrócili do Płocka i mieszkali na ulicy Szerokiej (obecnie ul. Kwiatka). Mortka Lejb był krawcem i kierownikiem warsztatu. Icek poszedł w ślady ojca i również został krawcem.

W tym czasie Płock stanowił poniekąd mikrokosmos świata żydowskiego i prawie każda żydowska grupa ideologiczna lub ruch młodzieżowy miała tam swoją reprezentację. Moja matka Ryfka była aktywną członkinią ruchu „Freiheit” („Wolność”). W związku z tym przybyła do Izraela jako pionierka w 1933 r. Jej dwie kuzynki – córki cioci Ruchli o imieniu Nauma (Neomi) i Syma również przybyły do ​​Izraela w latach 30. XX wieku. Byli jedynymi, którzy przeżyli ze swoich rodzin. Wszyscy pozostali członkowie dwóch rodzin zginęli podczas Holokaustu.

Dziś potomkowie rodziny Koryto są rozproszeni po całym świecie.

Pnina Stern, Izraelerror: