Dalet. Pamięć w dźwiękach

Dalet. Pamięć w dźwiękach

21 lutego, w 80. rocznicę pierwszej deportacji Żydów z płockiego getta, ukazał się album Dalet płockiego trio Schröttersburg. Zarówno data premiery jak i tytuł płyty nie są przypadkowe – jak mówi Michał, basista i wokalista grupy: Zespół chciał o tym przypomnieć, a także zadedykować album wszystkim ofiarom tego wydarzenia. Warto wspomnieć też, że płyta ta w dużej mierze inspirowana jest Kabałą, jej symboliką i znaczeniem.

Prócz wspomnianych inspiracji, na płycie nie znajdziecie jednak bezpośrednich i dosłownych odwołań do kultury czy muzyki żydowskiej. Schröttersburg robi konsekwentnie swoje, podążając zimnofalową drogą, na bazie której muzycy zbudowali swój własny język. Język, który wyjątkowo trafnie posłużył także do oddania hołdu płockiej społeczności żydowskiej, bo w muzyce tej nie brakuje energii i motoryki będących przekaźnikiem emocji, złości, niezgody.

Warto dodać, że fragmenty dwóch utworów z płyty Dalet znalazły się także na ścieżce dźwiękowej filmu “W otchłań cieni” stworzonego przez Fundację Nobiscum w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji płockiego getta.

Album ukazał się na CD i kasecie, planowane jest także wydanie winylowe. Więcej informacji na temat zakupu znajdziecie m.in. na Bandacampie i Facebooku zespołu.

 

 error: