Ada Holtzman

Ada Holtzman

Ada Holtzman (1951-2016) była córką Meira Holtzmana (1914-1998) i Rywci (Rywki) z Gostyńskich (1914-1969). Jej dziadek – Eliahu Holtzman (1866-1923) był żonaty z Raszą z domu Złotnik (1870-1937), która pochodziła ze znanej rodziny rabinackiej. Jej bratem był płocki rabin Jona Mordechaj Złotnik. Latem 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, Meir i Rywka Holtzmanowie wyemigrowali do Palestyny. Meir Holtzman był gorliwym socjalistą, syjonistą, przywódcą ruchu Haszomer Hatzair oraz założycielem kibucu Evron w Izraelu, w pobliżu granicy libańskiej. Ada urodziła się pod koniec 1951 roku w Naharii. W 1978 roku ukończyła Uniwersytet w Tel Awiwie, gdzie studiowała ekonomię i nauki społeczne. Pracowała jako analityczka i programistka dla Alitalia, włoskich światowych linii lotniczych.

Ada Holtzman poświęciła swoje życie przywracaniu pamięci i dziedzictwa gąbińskich Żydów, ale także wielu społeczności żydowskich w innych przedwojennych miastach Polski, w tym również Płocka. Stworzona przez nią strona internetowa “Zchor” czyli “Pamięć” stanowi zbiór wielu informacji przydatnych dla osób poszukujących informacji o życiu i historii polskich Żydów.

Ada Holtzman była niestrudzenie zaangażowana w żydowską genealogię, pamięć o Holokauście i wskrzeszanie historii rodzinnego miasta Meira Holtzmana i Rywki z Gostyńskich. Była opiekunką Beit Gombin w Tel Awiwie, skrupulatnie dbała o pamiątkowy mur złożony z tablic z nazwiskami Gombinerów, którzy zginęli w Shoah. Nigdy nie przestawała powtarzać: „Pamiętamy!” i „Nigdy nie zapomnij!”.

Zmarła 29 września 2016 roku. Została pochowana w kibucu Evron.error: