Grodzka 11

Grodzka 11

W 1841 roku nieruchomość o numerze hipotecznym 37 przy ulicy Grodzkiej nabył od Anny z Zawidzkich Kłobuszewskiej i Teofili z Kłobuszewskich Białkowskiej Samuel Majeran. W latach 1841-1842 Majeran wystawił na placu murowaną kamienicę. Od 1873 roku właścicielem nieruchomości był pochodzący z Lipna kupiec Lewin Zeman (ur. 1849 rok), syn Jakuba i Cyrli z Majeranów. Od 1876 roku funkcjonował tu magazyn mebli krajowych, wiedeńskich, hamburskich i berlińskich, a także skład luster w ramach złoconych, mahoniowych i orzechowych, salonowych i do sypialni. Zeman otworzył zarazem skład maszyn do szycia z fabryk amerykańskich i niemieckich oraz warsztat, w którym sprowadzani przez właściciela z Warszawy i zagranicy tapicerowie wykonywali wszelkie roboty tapicerskie na potrzeby magazynu i zamówienia klientów. W kamienicy mieścił się także magazyn jubilerski F. Grünbauma, oferujący wyroby brylantowe, złote i srebrne, z fabryk francuskich i angielskich.

W kamienicy mieszkał wraz z rodziną Mieczysław Goldberg (1868-1907) – syn Szlamy Lejby i Enty Julii z Dancygierów, dziennikarz, dramaturg, poeta, krytyk sztuki, eseista, działacz socjalistyczny. Od 1894 roku Goldberg działał we francuskim ruchu robotniczym. Założył pisma „Le Courrier Social” i „Sur le Trimard”. Była autorem m.in. Lettres à Alexis. Histoire sentimentale d’une pensée (1904), Prométhée repentant, tragédie en trois actes (1905), Fleurs et cendres. Impressions d’Italie (1906), L’Esprit dialectique (1907). Wśród jego przyjaciół byli m.in. Antoine Bourdelle, Camille Claudel, Henri Matisse i Auguste Rodin.

W 1885 roku nieruchomość nabył dobrzyński handlarz Lesser Byszofswerder (ur. 1834 rok). W 1911 roku nieruchomość kupił Syne Praszkier, a w 1923 roku Józef Praszkier oraz Icek i Gitla Lidzbarscy. Przy ulicy Grodzkiej 11 mieściła się siedziba Towarzystwa Kursów Wieczorowych Żydowskich w Płocku, którego współzałożycielem był Becalel Okolica – współorganizator płockiej filii partii Poalej Syjon-Lewica, przewodniczący Związku Zawodowego Krawców i Transportowców w Płocku. Funkcjonował tu sklep bławatny Alfreda Blaya i obuwniczy Salomona Epsztajna.error: