Projekt filmowy „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”

Projekt filmowy „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”

🇵🇱 W 2023 roku przypada 80. rocznica buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. W związku z tą rocznicą i dzięki wsparciu finansowemu Miasta Płock Fundacja Nobiscum zrealizuje projekt filmowy zatytułowany „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”.

Celem naszej produkcji będzie przybliżenie postaci Żydów z Płocka, którzy byli uczestnikami powstania: Mariana Płatkiewicza, Motela Perelgryca, Rudka Lubranieckiego oraz Chaskiela Rozenberga. ✡️

W filmie gościnnie wystąpią m.in. przedstawiciele Fundacji Pamięć Treblinki, która gromadzi oraz upowszechnia wiedzę o obozie, zbiera istniejące relacje świadków i ocalałych oraz publikuje imiona i nazwiska osób, które zginęły w Treblince. Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki podczas niedawnego spotkania z nami powiedzieli m.in.

“Według tradycji żydowskiej człowiek umiera trzy razy: pierwszy raz – gdy umiera fizycznie, drugi raz – na pogrzebie. Trzecia śmierć następuje wtedy, gdy już nikt z żywych nie wypowiada jego imienia…”

Na zdjęciu jeden z bohaterów naszego projektu – Motel Perelgryc, Płock lata 30. XX wieku (fotografia ze zbiorów prywatnych Guya Shapiro)error: