Żydowska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Poalej Syjon

Żydowska Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Poalej Syjon

Płocki oddział Poalej Syjon powstał w 1904 roku. Po rewolucji rosyjskiej w 1905 roku działalność Poalej Syjon została zakazana przez carską policję, a członkowie organizacji zeszli do podziemia. Dopiero po I wojnie światowej i utworzeniu państwa polskiego ruch ten odniósł sukces w zakładaniu oddziałów w prawie każdym mieście i miasteczku, również w Płocku.

Poalej Syjon brał czynny udział w wyborach, zarówno do władz miasta Płocka, jak i parlamentarnych. Prowadził kursy wieczorowe oraz organizował związki zawodowe, które były odpowiedzialne za strajki, w wyniku których pracodawcy musieli płacić pracownikom wyższe wynagrodzenia. W 1925 roku członkowie organizacji założyli teatr dramatyczny oraz klub sportowy o nazwie Stern. Członkowie organizacji wyróżniali się w swojej walce z antysemityzmem w latach przedwojennych i jako bojownicy antynazistowscy w czasie wojny.

Większość z nich zginęła wraz z całą społecznością żydowską podczas Holokaustu.

Bibliografia: Plotzk. A History of an Ancient Jewish Community in Poland, ed. E. Eisenberg, Tel-Aviv 1967

Członkowie Poalej Syjon przy portrecie Dow Bera Borochowa, przed 1933 rokiem (fotografia pochodzi ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie), JewishPlock.eu
Członkowie Poalej Syjon przy portrecie Dow Bera Borochowa, przed 1933 rokiem (fotografia pochodzi ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie)


error: