Żydowska organizacja Hechaluc – Pionier

Żydowska organizacja Hechaluc – Pionier

Hechaluc rozpoczął swoją działalność w Płocku w 1923 roku. Jego założycielami byli A. Kowalski, F. Fliderblum i M. Kenigsberg, w zarządzie organizacji znaleźli się także Szymon Margulin, Mojżesz Zander i A. Lejbgot. Celem organizacji była emigracja jej członków do Eretz Israel. Pomimo iż ortodoksyjne środowiska w Płocku sprzeciwiały się nowo utworzonej grupie, liczba jej członków rosła z roku na rok, a lokalny oddział Hechaluc stał się ośrodkiem różnych działań syjonistycznych.

Podczas gdy organizacja Hechaluc składała się z młodych ludzi w wieku powyżej 18 lat, którzy przygotowywali się do wyjazdu do Eretz Israel, członkami jej siostrzanej organizacji Hechaluc Hatzair byli młodsi chłopcy i dziewczynki. Organizacja przygotowywała młodzież do przyszłego życia jako pionierów i koncentrowała się na działaniach kulturalnych. W latach 30. wielu młodych chłopców i dziewcząt wyjechało z miasta do Eretz Israel, gdzie większość z nich mieszkała jako pionierzy m. in. w kibucach.

Młodzi pionierzy z Płocka, którym nie udało się dotrzeć do Izraela, zostali zamordowani, podobnie jak wielu innych, przez nazistów podczas II wojny światowej.

Bibliografia: Plotzk. A History of an Ancient Jewish Community in Poland, ed. E. Eisenberg, Tel-Aviv 1967

Członkowie płockiego oddziału Hechaluc Pionier, 1931 rok (fotografia pochodzi ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie), JewishPlock.eu
Członkowie płockiego oddziału Hechaluc Pionier, 1931 rok (fotografia pochodzi ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie)


error: