Dawid (Devi) Tuszyński

Dawid (Devi) Tuszyński

Dawid (Devi) Tuszyński – artysta malarz i mistrz miniatury, urodził się w Brzezinach 17 września 1914 roku (według zapisów zawartych w księdze meldunkowej dla miasta Brzezin), jako syn Icka Tuszyńskiego (ur. 1879) i pochodzącej z Płocka Sury z Bajboków (ur. 1890). Wkrótce po jego narodzinach rodzina Tuszyńskich przeniosła się do miasta rodzinnego matki Dawida, gdzie zamieszkała w kamienicy przy ulicy Jerozolimskiej 6.

Dawid od najmłodszych lat przejawiał zdolności plastyczne, jego prace drukowano w „Płomyku” i „Płomyczku”. Pierwszą nauczycielką rysunku Dawida była znana płocka malarka Erna Gutkind. Przed 1939 rokiem uczył się malarstwa u Abrahama Skórnika w Płocku oraz u Tadeusza Dobrowolskiego w Łodzi. Po wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany i brał udział w walkach pod Kutnem, Łowiczem oraz w obronie Warszawy. Następnie znalazł się na Syberii. Po wojnie wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował swoją edukację artystyczną. W 1947 roku podjął studia w Akademii Grande Chaumiere. Tworzył wspaniałe miniatury, które przyniosły mu uznanie w świecie artystycznym, wykonywał także portrety na zamówienie m. in. Charliego Chaplina i Heleny Rubinstein. Jego prace prezentowane były m. in. we Francji, Monaco, Belgii, Hiszpanii, Izraelu i Holandii. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest wielki cykl miniatur do „Księgi Psalmów Dawidowych” – Devi Tuszyński pracował nad nim ponad 20 lat. Miastu, w którym spędził swoje dzieciństwo i młodość, poświęcił z kolei cykl czarno-białych miniatur zatytułowanych „Płock”.

Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Brytyjskiego oraz Muzeum Aleksandra Puszkina w Moskwie. Został odznaczony tytułem Kawalera Orderu Narodowego Legii Honorowej. W 1999 roku Rada Miasta Płocka uhonorowała go medalem „Zasłużony dla Płocka”. Zmarł 15 grudnia 2002 roku w Paryżu.

Bibliografia:

Askanas K., Sztuka Płocka, Płock 1991

Przedpełski J., Stefański J., Żydzi płoccy w dziejach miasta, Płock 2012

Poniżej trailer filmu “Devi, książę miniatury” w reżyserii Mariusza Orskiego:

DEVI_KSIAZE_MINIATURY_2018_Trailer from Tomasz Malinowski colorist on Vimeo.

 

 error: