Rodzina Bieżuńskich

Rodzina Bieżuńskich

Beniamin Koryto (ur. 1802, Sochaczew) i Tyla z domu Sierota (ur. 1804, Służewo) byli pierwszymi przedstawicielami rodziny Koryto, którzy osiedlili się w Płocku (więcej na temat rodziny Koryto: link ). Jeden z ich synów – Izrael (ur. 1847) poślubił Gitlę Taubę z domu Szmiga (ur. 1854). Córka Ruchla w 1914 roku wyszła za mąż za Chiela (Jechiela) Majera Bieżuńskiego (ur. 1888, Płock), syna Natana i Gitli z domu Gombiner.

Chiel był absolwentem gimnazjum gubernialnego w Płocku, następnie kontynuował prywatną edukację w klasach średnich. Ukończył Warszawską Szkołę Gimnastyki Szwedzkiej i Masażu Heleny Kuczalskiej oraz szkołę pływania Majewskiego na warszawskiej Pradze. Przez pewien czas prowadził kursy gimnastyki w jednej z warszawskich szkół. W 1920 roku, podczas inwazji bolszewickiej, zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego. Od 1921 roku był nauczycielem gimnastyki w 7-klasowej szkole powszechnej dla dzieci żydowskich w Płocku, następnie w szkole podstawowej w Wyszogrodzie. W lipcu 1925 roku ukończył kurs fizyki i matematyki w Aleksandrowie Kujawskim, w 1932 roku kurs harcerski, a następnie letnie kursy wychowania fizycznego. Przeszedł na emeryturę w 1938 roku.

Początkowo Bieżuńscy mieszkali w Wyszogrodzie przy ulicy Rębowskiej 28, następnie w Płocku przy ulicy Kolegialnej 3. Chiel i Ruchla mieli pięcioro dzieci: Symę (ur. 1915, Warszawa), Izraela (ur. 1917, Płock), Naumę vel Neomi (ur. 1921, Płock), Chaję Surę vel Helę (ur. 1922, Płock) oraz Arona vel Arthura (ur. 1926, Wyszogród). Ich córki uczęszczały do Gimnazjum Żeńskiego im. hetmanowej Reginy Żółkiewskiej w Płocku, gdzie Nauma wyróżniała się wiedzą i inteligencją wśród uczennic.

W 1934 roku Syma wyemigrowała do Izraela. Jej siostra Nauma podążyła za nią kilka lat później. Chiel, Ruchla, Izrael, Hela i Artur, którzy pozostali w Płocku, zginęli w Holokauście.

W Izraelu Syma ukończyła Uniwersytet Hebrajski i została nauczycielką biologii. Nauma została pielęgniarką, następnie ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Hebrajskiego i została lekarzem. W 1943 roku Syma poślubiła Chaima Broda (ur. 1911, Radomyśl Wielki). Jej mąż zginął w 1945 roku na służbie w Brygadzie Żydowskiej podczas II wojny światowej. Syma i Chaim mieli syna Amira. Nauma zmarła w 1997 roku, Syma w 2005 roku.

Amir Brod, Izrael



error: