Śladami Żydów ziemi płońskiej

Śladami Żydów ziemi płońskiej

Od 13 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie będzie można zapoznać się z wystawą „Żydowski hrabia. Rzecz o Stanisławie Posnerze”, przygotowaną w ramach działań Fundacji Nobiscum. Wystawa była prezentowana w zeszłym roku w filii nr 7 Książnicy Płockiej, w związku ze 150. rocznicą urodzin tego wybitnego prawnika-cywilisty, socjologa i publicysty, wpisując się zarazem w obchody 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś w styczniu tego roku towarzyszyła charytatywnemu V Biegowi Powstania Styczniowego w Kucharach Żydowskich.

Więcej o wystawie: https://fundacjanobiscum.eu/zydowski-hrabia-w-sochocinie-zapraszamy-na-wystawe-o-stanislawie-posnerze/

W związku z prezentacją wystawy w Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie mieliśmy okazję zwiedzić nie tylko samo miasteczko, ale także cmentarz żydowski w Sochocinie oraz leżący między Płockiem a Sochocinem Płońsk, w tym budynek, w którym mieszkał Dawid Ben Gurion, z pamiątkową tablicą poświęconą pierwszemu premierowi Izraela, miejsce w którym stała synagoga oraz Skwer im. Dawida Ben Guriona. Dziękujemy Piotrowi Sokołowskiemu z Kuchar Żydowskich za poświęcony czas i inspirujący spacer śladami Żydów na Mazowszu Północnym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!error: