Film z 1937 roku oraz ponad 6200 osób zidentyfikowanych w ramach projektu “Pamięć. Płock 1939”

Film z 1937 roku oraz ponad 6200 osób zidentyfikowanych w ramach projektu “Pamięć. Płock 1939”

Na JewishPlock.eu pojawił się właśnie niezwykły film z 1937 roku autorstwa Józefa Hermana oraz Nortona Kellerów, który Fundacja Nobiscum otrzymała dzięki uprzejmości Susan Keller Mouckley, Sandry Brygart Rodriguez oraz Arieh Bomzona. Film został zdigitalizowany przez Instytut Yad Vashem na przełomie stycznia i lutego tego roku i przedstawia nie tylko sceny z ówczesnego Płocka, ale także członków rodzin Brygartów, Bomzonów, Kellerów, Rotmanów, Cynamonów i Ejzenmanów. Warto zwrócić też uwagę na muzykę grupy Sztetl, która, choć wykonywana i nagrana współcześnie, wywodzi się z tradycyjnej muzyki żydowskiej międzywojnia.

Film po raz pierwszy zaprezentowaliśmy w Płockiej Galerii Sztuki podczas premiery książki “Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady” 1 marca, a teraz dostępny jest na stronie, opatrzony obszernym komentarzem autorstwa Arieh Bomzona: https://jewishplock.eu/film1937/

Jednocześnie publikujemy efekty kwerendy prowadzonej od września 2019 roku przez Gabrielę Nowak-Dabrowską w ramach projektu “Pamięć. Płock 1939”. To przeszło 6200 imion, nazwisk i innych informacji o członkach płockiej społeczności żydowskiej pochodzących z dokumentów archiwalnych z jesieni 1939 roku. Ta monumentalna praca jest pierwszym, ale nie ostatnim etapem projektu “Pamięć. Płock 1939” realizowanego przez Fundację Nobiscum.

Więcej informacji o projekcie a także tabela z informacjami ustalonymi w efekcie kwerendy: https://jewishplock.eu/pamiec-plock1939/error: