Najważniejszy Żyd świata. Nachum Sokołow w cyklu podcastów i artykułów
Choć Nachum Sokołow urodził się w Wyszogrodzie, swoje dzieciństwo i młodość spędził w Płocku. Stary Rynek, gdzie mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz uczył się łaciny u profesora Walentego Masłowskiego, ulica Synagogalna i Szkoła Dancygiera, do której uczęszczał, park za kościołem katedralnym, gdzie czytywał wraz z kolegami klasyków i marzył o ideałach czy nieistniejący dziś budynek Teatru Płockiego, w którym wygłosił odczyt o historii i działalności ruchu syjonistycznego w latach 20. XX wieku – to tylko niektóre miejsca związane z postacią “najważniejszego Żyda świata”.
Już teraz możecie posłuchać podcastów w języku polskim, angielskim i hebrajskim o Nachumie Sokołowie przygotowanych przez Philipa Earla Steele’a i Jarosława Kociszewskiego w ramach projektu poświęconego twórcom syjonizmu w Polsce, w którym mieliśmy zaszczyt niedawno uczestniczyć jako rozmówcy:
Podcast w j. polskim:
Podcast w j. angielskim:
Podcast w j. hebrajskim:
O projekcie i Nachumie Sokołowie oraz jego związkach z Płockiem można było także przeczytać w “Rzeczpospolitej” (po polsku), na łamach Israel Hayom (po hebrajsku) i the Times of Israel (po angielsku).
🇵🇱 https://www.rp.pl/plus-minus/art19076051-nahum-sokolow-najwazniejszy-zyd-swiata
🇮🇱 https://www.israelhayom.co.il/judaism/judaism-news/article/5886189
🇬🇧 https://blogs.timesofisrael.com/nahum-sokolow-the-worlds-most-important-jew/
Warto dodać, że w ramach projektu Philipa Earla Steele’a i Jarosława Kociszewskiego ukazały się już teksty i podcasty o m.in. Dawidzie Ben Gurionie, Dawidzie Gordonie i rabinie Cwi Hirszu Kaliszerze.
Na fotografii wizyta prezesa Światowej Organizacji Syjonistycznej Nachuma Sokołowa w Polsce (w środku z książką) w 1929 roku (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)