Akta gminy Rogozino
Czy i gdzie na terenie powiatu płockiego mieszkały przed wojną rodziny żydowskie? Postanowiliśmy sprawdzić i objąć kwerendą jedną z gmin – Rogozino.
W aktach tej gminy przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku zachowały się rejestry mieszkańców z lat 1931-1939 – księgi dla wsi: Białkowo, Boryszewo Nowe, Boryszewo Stare, Brochocino, Brochocinek, Chomętowo, Chełstowo, Szczytno, Ciółkowo, Ciółkówko, Czerniewo, Dźwierzno, Glinno, Juryszewo, folwark Otolino, Imielnica, Kosino, Kostrogaj, Łoniewo, Wólka, Męczenino, Podolszyce, Radzanowo, Rogozino, Rogozinko, Stróżewko, Ślepkowo, Śniegocin, Trębin, Wodzymin, Wołowa, Woźniki, Woźniki Dębiny. Efekty kwerendy są następujące:
- we wsi Kostrogaj przed wojną mieszkał Icek Zemelman (urodzony w 1896 we wsi Zdziar), syn Joela i Blejmy z Klinów, rolnik, wraz z żoną Fajgą z domu Rybir (urodzona w 1900 roku w Warszawie), córką Borucha i Frajdy z Gafermanów, oraz teściem (Boruch Rybir, ur. 1876 w Warszawie, syn Izraela i Sury)
- wśród zapisów dotyczących wsi Trębin figuruje natomiast Stefan (Abram Jechoszua) Ejbeszyc, urodzony 24 grudnia 1904 roku w Lubiczu, syn Chaima i Sary z Szenwiców, z zawodu inżynier rolny, który od 1936 roku był właścicielem tej wsi. W 1939 roku Stefan Ejbeszyc założył firmę „Cegielnia Parowa Szabda” w Szabdzie (powiat brodnicki).
Rejestry mieszkańców, które możemy znaleźć w aktach gmin w Archiwum Państwowym w Płocku mogą być pomocnym w badaniach genealogicznych źródłem. Zachęcamy do korzystania z tych dokumentów – indywidualnie lub z naszą pomocą.