82. rocznica deportacji Żydów z płockiego getta

82. rocznica deportacji Żydów z płockiego getta

1 marca 2020 roku Fundacja Nobiscum, dzięki uprzejmości Susan Keller Mouckley, Sandry Brygart Rodriguez oraz Arieh Bomzona, zaprezentowała film nagrany latem 1937 roku w Płocku przez Hermana i Nortona Kellerów. Premiera filmu miała miejsce w związku ze zorganizowanymi przez fundację obchodami 79. rocznicy deportacji Żydów z płockiego getta. W tym roku, w związku z 82. rocznicą deportacji, zaprezentujemy kolejną część filmu, również nagranego w lipcu 1937 roku, dotychczas niepublikowaną, w której Herman i Norton Kellerowie uwiecznili swoją podróż do Płocka, w tym ulice naszego miasta – Józefa Kwiatka, Kolegialną i Bielską oraz ich mieszkańców.

Na premierę filmu “Podróż do Płocka” zapraszamy 17 lutego o godzinie 18.00 do Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Tego dnia będzie miała również miejsce prezentacja projektu “Mała księga imion”. Projekt jest dedykowany dzieciom płockiego getta, jest zarazem próbą wydobycia z niepamięci imion najmłodszych ofiar terroru okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej. Brutalnie pozbawione dzieciństwa, odarte z poczucia bezpieczeństwa, siłą wyrwane z własnych domów, stały się, jak wspominał po latach Kuba Guterman, „wspólnikiem paraliżującego strachu i przygnębiającej troski o jutro”. Dzieci stały się bezbronnymi ofiarami oraz świadkami wszechobecnego głodu, chorób i śmierci. Zimą 1941 roku, podczas likwidacji płockiego getta, niektóre z nich, w tym niemowlęta, zostały bestialsko zamordowane. Dzieci ginęły w obozie przejściowym w Działdowie, w warszawskim getcie, w Treblince, w Auschwitz. Projekt jest wynikiem kwerendy przeprowadzonej w zasobie archiwalnym Archiwum Państwowego w Płocku. Na podstawie materiałów źródłowych udało nam się ustalić imiona 1680 dzieci, które znalazły się w ponad 6-tysięcznej grupie więźniów płockiego getta, istniejącego od września 1940 roku do początku marca 1941 roku. Inspiracją projektu fundacji jest nieoceniona praca Dariusza Popieli oraz jego wyjątkowy projekt „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego upamiętnia żydowskie społeczności swojego rodzinnego regionu.

1 marca o godzinie 16.00 zachęcamy płocczan do wspólnego z nami uroczystego odczytania imion 1680 najmłodszych więźniów płockiego getta, na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza. Podczas spotkania złożymy symboliczne kamyki, które są tradycyjną żydowską formą upamiętnienia, na pomniku ofiar Holokaustu.

Wydarzenia upamiętniające 82. rocznicę deportacji Żydów z płockiego getta organizuje Fundacja Nobiscum dzięki środkom własnym i wsparciu darczyńców.



error: