83. rocznica deportacji Żydów z płockiego getta. Zapowiadamy nową publikację

83. rocznica deportacji Żydów z płockiego getta. Zapowiadamy nową publikację

Mroźna zima 1941 roku. Na tle zaniedbanego budynku przy ulicy Kwiatka w Płocku stoi w śniegu sześć osób. Chawa Papierczyk – młoda kobieta, z ciemnymi, gładko zaczesanymi włosami z przedziałkiem pośrodku. Na jej twarzy maluje się uśmiech. Wszystkie przedwojenne zdjęcia Chawy ukazują ją jako radosną, uśmiechniętą kobietę. Przed nią stoi Rachelka. Ma trzy i pół roku. Mama z córeczką pozują w towarzystwie Bajli Lichtensztajn (mama Chawy) i Icka Grosmana (dziadek) oraz (prawdopodobnie) Mojsze Lichtensztajna i Majera Grosmana.

Na płaszczach Chawy i Icka, z lewej strony piersi, rysują się okrągłe łaty…

Zdjęcie powstało na terenie płockiego getta. Trochę ponad miesiąc przed jego likwidacją w lutym i na początku marca 1941 roku. Chawa zapisała na odwrocie datę “9 stycznia 1941 roku” i dalej: „Abramie! Niech Ci to zdjęcie ulży w cierpieniach ku tęsknocie do nas…”. Chawa, Rachelka, Bajla, Icek, Mojsze i Majer podzielili los tysięcy płockich Żydów deportowanych do obozu przejściowego w Działdowie i dalej do różnych miejscowości dystryktu radomskiego. Dziś przypada 83. rocznica rozpoczęcia likwidacji płockiego getta i deportacji jego mieszkańców.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów prywatnych Itaia Vishni. Jest jedną z kilkudziesięciu fotografii, które znajdą się w przygotowywanej przez Fundację Nobiscum publikacji poświęconej rodzinie Papierczyk, pt. “Dla Was, niezapomnianych…”



error: