Szenwic. Historia jednej rodziny – 5

Szenwic. Historia jednej rodziny – 5

POPRZEDNIA STRONA      NASTĘPNA STRONA

Regina Ryfka Szenwic urodziła się 18 sierpnia 1886 roku w rodzinie Manchajma i Tauba Itty (Teofili) z Bornsztejnów, w domu przy ulicy Szerokiej pod numerem 1 (obecnie Józefa Kwiatka 1). Była długoletnią asystentką warszawskiej szkoły lekarsko-dentystycznej oraz praktykantką berlińskiej kliniki uniwersyteckiej. W Płocku prowadziła gabinet dentystyczny przy Placu Floriańskim, w kamienicy Włoczewskiego (obecnie Plac Obrońców Warszawy 1). 28 września 1917 roku wyszła za mąż za Wincentego Wolmana, który pochodził z Włocławka.

Wincenty Wolman, syn Szymona i Salomei z domu Toruńskiej, był z zawodu inżynierem elektrykiem oraz wspólnikiem spółki „Biuro Techniczne „Elektron”, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, która rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1922 roku. Firma prowadziła skład i sprzedaż towarów elektrotechnicznych oraz komisową sprzedaż artykułów budowlanych. Jej siedziba mieściła się we Włocławku przy ulicy Tadeusza Kościuszki 17. Wincenty Wolman był również członkiem Komisji Rewizyjnej Banku Handlowo-Przemysłowego we Włocławku, Spółka Akcyjna. Czynnie angażował się w politykę. W 1930 roku był członkiem Żydowskiego Bezpartyjnego Komitetu Wyborczego.

Wincenty Wolman pochodził z rodziny znanych włocławskich przedsiębiorców. Jego stryj Jakub Wolman był właścicielem funkcjonującego od 1889 roku przedsiębiorstwa pod firmą „Jakób Wolman” z siedzibą w Ciechocinku przy ulicy Traugutta 8. Przedsiębiorstwo zajmowało się prowadzeniem sezonowego składu aptecznego oraz wynajmowaniem pokoi umeblowanych w dworku „Hygiea”, stanowiącym własność Jakuba Wolmana. Skład apteczny Jakuba Wolmana polecał w szczególności materiały apteczne, lekarstwa gotowe krajowe i zagraniczne, środki opatrunkowe, perfumy i mydła, wody naturalne mineralne oraz wyjątkowy ekstrakt do kąpieli nagrodzony złotym medalem „Ozopumilin” – skoncentrowany suchy wyciąg z igliwia sosnowego. We Włocławku, przy ulicy 3 Maja 34, funkcjonował z kolei zakład optyczny Jakuba i jego syna Henryka.

Henryk Wolman był żonaty z Esterą vel Stellą z domu Anker, córką Hersza (Hermana) i Chawy (Ewy), urodzoną w 1902 roku we Włocławku. Herman Anker był właścicielem firmy „Skład Żelaza Hermana Ankera”, która została uruchomiona we Włocławku w 1895 roku. Mieściła się pod adresem Stary Rynek 6. Po śmierci Hermana w 1933 roku, firmę przejęli jego spadkobiercy, a zarządzali nią Irma Anker z domu Chazanowicz i Henryk Wolman. Kapitał zakładowy wynosił około 200 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo zajmowało się handlem hurtowo-detalicznym wyrobami żelaznymi.

Drugi syn Jakuba Wolmana – Ignacy był inżynierem chemii. Po wojnie zmienił nazwisko na Ignacy Wolman-Kulesza. Był dyrektorem w Zjednoczeniu Wytwórni Surowic i Szczepionek „Biomed” z siedzibą w Warszawie.

Regina Ryfka z Szenwiców Wolman po ślubie nadal pracowała zawodowo jako dentystka. Jej gabinet mieścił się we Włocławku przy ulicy Tadeusza Kościuszki pod numerem 19.

We Włocławku mieszkała również młodsza siostra Reginy Ryfki – Sara vel Stefania Szenwic (ur. 1896), która w 1930 roku wyszła za mąż za Hersza vel Henryka Szymańskiego, współwłaściciela firmy „Tartak Parowy i Heblarnia „Trak” Bracia Szymańscy”. Sara vel Stefania z Szenwiców Szymańska zginęła w getcie warszawskim w październiku 1942 roku.

POPRZEDNIA STRONA      NASTĘPNA STRONA


error: